Запіканки

РЕЦЕПТИ ГАЛИЦЬКОЇ КУХНІ 20-30 рр. ХХ століття

Запіканки – рис з яблуками, шоколадом, сметаною. Рецепти початку ХХ століття. Старовинні страви львівської кухні. Давня галицька кухня. Старі львівські рецепти. Стародавні страви Західної України. Випічка, солодощі. Смак минулого. 

Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

Осипа Заклинська
Осипа Заклинська

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О. Заклинської:

468. Риж з яблоками. Зварити 1/2 фунта рижу на молоці з цукром і маслом. Як зварений дати щоби вистиг. До вимащеної бляхи, або ринки дати на спід верству того рижу, верству порізаних яблок, прикрити рижом, дати ложку масла на верх і печи в рурі. Дуже дешеве і добре. Хто має, замішує до рижу жовтка і сніг і так перекладає. Подати на стіл, посипавши цукром, зі соком малиновим, з варенням.
469. Риж з чоколядою. Пів фунта рижу, зварити на молоці, 4 жовтка, 4 ложки цукру, 4 таблички чоколяди, замішати до того і добре втерти, щоби було пухке. Замішати до того сніг з 4 білків і дати печи. Виймити на полумисок, а довкола обложити кремом зі збитої сметанки, або зробити йому білу шапочку, як що пекли ми його в круглій формі.
472. Риж зі сметаною. Зварити риж на молоці. Окремо збити 1 л. або пів літра сметани квасної, замішати до неї цукру і порошку ванількового і окремо подати на мисці риж, а окремо сметану в чашочці на підливу, або на малій мищинці.

Джерело: 

Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. – Видання 2-ге, доповнене. – К.: Богуславкнига, 2014. – 200 с. – кол. вклейка 4 с.

Ольга Франко
Ольга Франко

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О.Франко:

ЯБЛУЧНА ЗАПІКАНКА. Почистити 8—10 винних яблук, вийняти серединки, яблука порізати на тонкі скибки, посипати їх цукром, корицею, додати 1 ст. ложку масла і тушкувати протягом 10 хв. Дно і боки форми змастити маслом і викласти грінками з булки. Яблука вимішати з 2—3 ст. ложками абрикосового повидла і 1 ст. ложкою ізюму, наповнити ними форми, зверху прикрити грінками. Пекти у гарячій духовці протягом 1/2 год. Замість грінок форму можна обліпити крихким тістом або викласти папером і наповнити горохом.
РИС ЗІ СМЕТАНОЮ. Зварити на молоці 1/4 кг рису, щоб рої сипався, і викласти його копичкою на полумисок. Перед подачею на стіл збити 1/2 л сметани з 120 г цукру і ваніліном. Цією масою полити рис або влити її у середину копички. Прикрасити конфітюром.
РИС З ЯБЛУКАМИ. Зварити на молоці 1/2 кг рису, додавши 1 ст. ложку масла. Окремо порізати на тонкі скибки кілька почищених яблук, посипати їх цукром, вимішати з 100 г ізюму. Тоді викладати шарами рис і яблука у змащену маслом і обсипану тертою булкою ринку. Випікати у духовці протягом 1/2 год. Подавати до столу з соком.

Джерело:

Франко О.Ф. Практична кухня / Літ. опрацював. О. П. Сенатович. – Львів: Каменяр, 1995. – Вип. 1. (Вироби з тіста. Напої і солодкі страви.) – 63 с.(Сер. “Переписи старої кухні”).

Анна

Додати свої коментарі