Узвари

РЕЦЕПТИ ГАЛИЦЬКОЇ КУХНІ 20-30 рр. ХХ століття

Узвари (компоти): з яблук, абрикосів, персиків, сливок, апельсинів, вишень, чорних черешень, агрусу, ягід. Старовинні страви львівської кухні. Давня галицька кухня. Старі львівські рецепти. Стародавні страви Західної України. Смак минулого. 

Ольга Франко
Ольга Франко

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О.Франко

УЗВАР (КОМПОТ) З ЯБЛУК. На узвар надаються тільки винні яблука. Яблука почистити, перерізати на половинки (більші — на чвертки) і вкинути у холодну воду, щоб не почорніли. На компот з 10 великих яблук заварити 1 склянку цукру в 1/2 л води, додати корицю, тоді вкинути порізані яблука. Узвар процідити, додати ще 1 склянку цукру, чарку вина, заварити і полити ним яблука. Узвар можна варити, додаючи до яблук груші, сушені абрикоси, декілька дольок апельсина. Узвар з груш готується так само, як із яблук, тільки треба додати кілька гвоздик.
УЗВАР З АБРИКОСІВ АБО ПЕРСИКІВ. Приготувати густий сироп. Абрикоси розрізати, вийняти кісточки, заварити, викласти на полумисок і залити густим сиропом. З персиків попередньо слід зняти шкірку.
УЗВАР ЗІ СЛИВОК. Сливки запарити, зняти з них шкірку (можна і не знімати), вкинути у гарячий сироп, заварити і вийняти на таріль. Сироп виварити і залити ним сливки.
УЗВАР З АПЕЛЬСИНІВ. Приготувати густий сироп з 1/4 кг цукру і 1 склянки води, додавши апельсинову шкірку. Цим сиропом полити 5 почищених і поділених на дольки апельсинів, розклавши їх на полумиску. До узвару можна додати яблук.
УЗВАР З ВИШЕНЬ. 1/2 кг вишень заварити кілька разів у сиропі з 120 г цукру і 1/2 склянки води, вилити до компотниці. Кісточок з вишень не виймати.
УЗВАР З ЧОРНИХ ЧЕРЕШЕНЬ. 1 кг почищених від кісточок черешень посипати 200 г цукру, полити 1 склянкою червоного вина і соком з 1 лимона. Через годину заварити, додати 1 ч. ложку картопляного крохмалю, розведеного в 1 ст. ложці червоного вина, заварити ще раз і подати па стіл з чаркою вишняку.
УЗВАР З АҐРУСУ. 1 кг почищеного напівдозрілого аґрусу кілька разів заварити у сиропі з 1/2 кг цукру і 1 л води.
МІШАНИЙ УЗВАР. Зварити 6 нечищених груш, почистити їх, порізати на смужки або кубики і покласти у компотницю. Тоді додати 10 запарених і зварених у сиропі почищених слив, перекласти-ягодами винограду, розкласти по 1 ч. ложці варення, полити густим сиропом, додавши чарку вишняку.
МІШАНИНА З ЯГІД. Почистити малину, порічки, аґрус, абрикоси, порізати на кубики кавун, посипати цукром і залишити на 3—4 год в холодному місці. Перед подачею на стіл полити малиновим або вишневим соком і обережно перемішати. Можна додати чарку коньяку або вина. Так само можна приготувати мішанину з яблук, груш (груші попередньо зварити і порізати) та апельсинів. Усі ці фрукти пересипати цукром, полити ромом, зверху покласти варення з вишень, малини або суниці.

Джерело:

Франко О.Ф. Практична кухня / Літ. опрацював. О. П. Сенатович. – Львів: Каменяр, 1995. – Вип. 1. (Вироби з тіста. Напої і солодкі страви.) – 63 с.(Сер. “Переписи старої кухні”).

Анна

Додати свої коментарі