Торти

РЕЦЕПТИ ГАЛИЦЬКОЇ КУХНІ 20-30 рр. ХХ століття

Торти. Старовинні страви львівської кухні. Давня галицька кухня. Старі львівські рецепти. Стародавні страви Західної України. Смак минулого. 

Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

Осипа Заклинська
Осипа Заклинська

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О. Заклинської:

560. Торт кавовий. 25 dkg цукру розтирати з 6 жовтками 3/4 години. До того дати сніг з 6 білків і 20 dkg бульбяної муки. Можна також пшеничної. Спечи 2 торти, або оден, а як зівсім перестигне, перерізати ножем довгим на 2 верстви рівні і переложити кавовою масою. Сею масою можна помастити торт зверха, або кавовою склицею і прибрати.
Увага: До всіх тортів уживати свіжого масла десерового, бо старе дуже неприємне в смаку.
561. Торт маковий. 15 dkg масла, 20 dkg цукру, 5 жовтків, терти, аж будуть бульки, спарити окремо 20 dkg маку і втерти його в макітрі. Потому все разом вимішати і додати ще 2 ложки меду, 1 ложку муки, вимішати. Печи пів год. Можна переложити сметанковим кремом або помастити ним зверха.
562. Торт наполєонеський. 16 dkg масла, 16 dkg цукру, 4 жовткау терти добре. Всипати 16 dkg обираних і змелених міґдалів, 16 dkg тертої чокояяди, шкірки з цитрини, 8 dkg муки і сніг. Спечи 2 торти і переложити одною з повисших мас. Потому поляти довільною склицею.
563. Торт бішкоптовий. 1 фунт цукру, 10 жовтків, ванілі, терти аж до білости. Дати сніг з 10 білків, 3/4 ф. муки. Спечи 3 верстви. Помастити якою мармелядою або кремами до вподоби, помастити склицею і прибрати.
564. Торт каштановий. Пів фунта міґдалів, обираних, змелених, пів фунта цукру, сніг з 12 білків, спечи 2 торти. Переложити такою масою: Зварити 1 kg каштанів, зварити до мягкости в молоці, але уважати, щоби не пригоріли, мішати часто. Як зваряться, дати цукру і перетерти через сито. Розтопити і зішумувати пів фун. масла, а як застигне терти його, аж будуть бульки, а потому додати перетерті каштани. Склиця до вподоби.
565. Торт марципановий. 1/2 ф. цукру розварити з 2 ложками води, пів ф. міґдалів, товчених, 1 цитрина (сік), з 2 білків сніг, вимішати Добре. Форму тортову виложити оплатками, а вперед помастити маслом. Піч легко напалена. Склиця рожева. Терти білка з цукром і дати до того кілька капок алькермусу.
566. Торт помаранчевий. Пів фунта цукру в кістки втерти на шкірці помаранчевій, дати сік з 2 помаранч. Зварити з того сируп і терти його в макітрі, додаючи 12 жовтків, пів фун. цукру, пів фун. міґдалів, парених, обираних і змелених, дальше терти. Як вже втерте, дати сніг зі 7 білків, З ложки тертої булки. Склиця помаранчева. Зробити сируп, а як вже добре згусне, терти в мисці до білости і додати соку з помаранчі
567. Торт оріхозий. 6 жовтків терти зі 6 ложками цукру, пів фун. оріхів змелених, але уважати при оріхах і при міґдалах, щоби не змолоти з лупиною, бо потому можна тим зуб або пльомбу зломити. Кожда ґаздиня повинна оріхи і міґдали сама перебрати, не лишати це на служницю. Втерти це добре, а відтак замішати до того сніг з 6 білків, 4 ложочки кавові пересіяної тертої булки, вимішати легко, помастити тортівницю і дати печи. Перерізати і переложити котрою небудь масою. Довільна склиця після вподоби.
568. Торт чоколядовий. 6 до 8 жовтків терти з філіжанкою цукру, як втерте дати філіжанку міґдалів і філіжанку оріхів змелених або посічених, і ще терти, дати сніг з полишених білків, 2 ложки тертої булки, ванілії, одну цілу велику табличку потерто, чоколяди, вимішати і печи. Якби за густе, дати 2—3 ложки солодкої сметанки, або ще снігу з 2—3 білків. Переложити чоколядовим кремом, а скли цю дати білу.
569. Чоколядовий торт вітаміновий неварений і непечений. Пів фун. масла терти з пів фун. цукру, пів фун. чоколяди, пів ліски ванілії, терти годину, розділити на дві половини, дати до тортівниці на оплаток і переложити оріховою або міґдаловою масою. Півтори склянки міґдалів, 1 склянка цукру і 3 ложки сметанки з ваніліею. Склиця чоколядова.
570. Непечений чоколядовий торт андрутовий. Розділити андрути і переложити такою масою: 12 dkg оріхів або міґдалів змелених терти з 25 dkg масла, 12 dkg цукру і З жовтка додавати до того і все разом дуже добре втерти. Втиснути сік з цитрини або помаранчі і додати 2 таблички потертої чоколяди. Помастити зверха також тою масою. Як би її було мало, взяти більше масла і жовтків. Є се торт вітаміновий. Склиця терта з білків і цукру зі соком цитриновим або помаранче¬вим є також вітамінова. Всі креми з білків, сметани і масла є вітамінові.
571. Торт дешевий вітаміновий без яєць. Пів кварти муки спарити 3 ложками кипячої води, розбити з 25 dkg свіжого масла, добре виробити і спечи в тортівниці тоненьких кілька паляниць, тільки щоби не спалилися. Як лишилися з чого білка, збити з них густий, сніг, дати до них 1 склянку цукру і ще бити, додати пів літри овочів або ягід, і знов бити, аж буде густа маса. Накладати сей крем на студені спечені палянички.
572. Торт мексиканський. Верства перша: Розтерти 2 ложки масла десерового з 8 жовтками, 8 ложок цукру, вбити сніг з 8 білків, дати до жовтків погарчик руму (чарочку), 6 бішкоптів, 2—3 ложки пшеничної муки, вимішати се все осторожно а докладно зі снігом і дати печи до вимащеної маслом тортівниці. Тортівницю добре висипати пересіяною тертою булкою. Верства друга. Зварити 10 жовтків, перетерти через сито, дати до макітри і терти з 8 ложками цукру мілкого, дати 8 жовтків сирих ванілії, помаранчевої шкірки і трохи перетертих на машинці турецьких оріхів. Дати 6 ложок білого меду, 2 ложки бульбяної, а 4 ложки пшеничної муки, Збити сніг з 8 білків, вимішати і дати до тортівниці вимащеної, висипаної і спечи. Як перестинуть, перерізати оба на 2 кружки і переложити такими масами:
1. Маса дактилева: 25 dkg дактилів обібрати з кісток, змолоти, розтерти з 1 ложкою масла і перетерти через сито. До тих дактилів дати 10 dkg тертої чоколяди, 2 ложки цукру і шкірки помаранчевої смаженої в цукрі і посіченої.
2. Маса ананасова: 15 kg бішкоптів розмочити в соку ананасовім, розтерти їх, а відтак додати 3 ложки маси міґдалової, додати 6 ложок цукру і мяса ананасового перетертого на терці і трохи соку цитринового.
3. Маса мараскінова. З ложки масла розтерти з 2 жовтками і 6 ложками цукру, 8 бішкоптів пересіяних, пів склянки збитої на сніг сметанки, чарочку білого вина і чарочку лікеру Мараскіно. Розмішати се і перекласти тими масами по черзі. На спід дати масу дактилеву, потому ананасову а наверх мараскінову і закрити послідним кружком. Склицю цитринову вітамінову. Убрати зверха заварюваннями. Є він дорогий, але дуже видатний на більші гостини.
573. Торт “Орисі”. 2 ложки масла десерового терти з 8 жовтками, 6 ложками цукру, 12 dkg тертої чоколяди, ще перетерти в макітрі. Дати 3 ложки оріхової маси, одну малу ложку бульбяної і 3 ложки пшеничної муки, збити сніг з 8 білків, вимастити тортівницю і висипати тертою булкою. Спечи. Як вистигне перерізати на 2 кружки і помастити в середині масою пунчевою: 3 ложки масла, розтерти з 4 си¬рими жовтками, 5 ложками цукру, погарчиком доброго вина, чарочкою руму і втиснути соку з пів цитрини. Стерти зверха шкірку з помаранчі і з цитрини, дати 6 пересіяних бішкоптів, вимішати все разом, помастити перерізаний кружок, закрити другим і помастити грубо кавовим кремом ч. 559. Свіжими сирими ягодами написати “Орися”, в зимі вареними або витиснути білою склицею з паперової трубки. Склиця з тертих білків, або тертий цукор 8 водою.
574. Торт “Мотрі”. Розтерти 8—10 жовтків з 25 dkg цукру, дати запаху з ванілії і шкірки цитринової, гвоздиків, збити сніг з полишених білків, дати 25 dkg змелених оріхів і пересіяних через решето або рідке сито, 2—3 ложки перемеленої і пересіяної сухої булки і спечи. Як вистигне, перерізати довгим і острим ножем на 2 кружки і переложити кремом кавовим ч. 556, а зверха помастити кремом чоколядовим: 2 ложки масла, 3 ложки цукру, 2 ложки оріхової маси і 2 жовтка. Добре се все розтерти, дати сей крем до паперової рурки і зробити ріжні прикраси на торти після смаку господині, а в середині напись “Мотря”.
575. Торт француський. Зробити француське тісто з 25 dkg муки, і тільки масла, розтачати на 3 міліметри грубо і спечи 2 коужочки, як вистигнуть, переложити сметанковим кремом. Збити пів літри сметанки з 15 dkg цукру з ваніліею, дати жменю подушених ягід, малин аж полуниць (трускавок). Бити це ще трохи зі сметаною, аж буде пружистий (штивний) крем. Намастити кружок, приложити другим, а зверха дати пунчеву склицю. Заварити сируп і втирати в макітрі, додаючи до него руму, вина чарочку і соку з пів цитрини.
576. Торт кукурузяний. 15 dkg масла терти в макітрі з 20 dkg цукру, додаючи 10 жовтків, змолоти на машинці 15 dkg необираних міґдалів, пересіяти їх, а також пересіяти 5 dkg доброї кукурузяної муки, дати цитринової шкірки сніг з 10 білків, а рівночасно до снігу дати міґдали і муку, дати до двох тортівниць, вимащених маслом і висипати тертою пересіяною булкою. Печи в досить теплій рурі, переложити мармелядою.
577. Торт рижовий. 10 dkg рижу спарити, обмити і зварити на 3/4 л. молока, Як мягкий, вистудити і перетерти через сито. Розтерти в макітрі з 5 dkg масла, додаючи 8 жовтків, 15 dkg цукру, пересіяної ванілії, помаранчевої шкірки, 2 ложки пересіяного, тертого колача, дати сніг і спечи. Убрати заварюваннями, або склицею.
578. Торт Сахера. Розварити в 1/2 шклянці молока або в воді 12 dkg чоколяди. В макітрі терти 10 dkg масла і 15 dkg цукру, додаючи 8 жовтків. Коли вже добре розтерте, дати 15 dkg змелених і пересіяних міґдалів і 10 перетертих бішкоптів і вихоложену чоколяду. Додати сніг і печи в двох тортівницях. Намість міґдалів можна дати 20 dkg пшеничної’ крупкової муки. Переложити білковим кремом, до котрого дати ложечку мараскінового лікеру. Зверха покрити чоколядовою помадкою, як на початку подано.
579. Торт з яблок. 8—10 яблок обібрати, вирізати зернятка, дати 1 ф. цукру, сік і шкурку з одної цитрини, трохи білого вина і варити на вільнім огни, аж яблока згустіють і розваряться. Всипати жменю грозинків і 10 dkg міґдалів обчищених і порізаних дрібненько, трохи порізаної цикати,
2 ложки бульбяної муки, вимішати, дати до торгової форми і вставити до печі на 10—15 мінут. Як перестигне, обляти склицею і убрати після вподоби.
580. Торт в яблок по медіолянськи. Виложити тортову форму француським тістом, дати повисшу масу з яблок, прикрити знов тоненьким француським тістом і дати на 1/2 г. до горячої досить печі. Убрати вишнями. Можна його печи у крухім тісті як шарльотку.
581. Торт пісковий. 5 dkg масла з 12 dkg цукру, б жовтків по одному даючи, запах: цвіт мушкатуловий, цинамон, 4 гвоздики, все потовчене і пересіяне, шкірки помаранчевої. Разового чорного хліба сушеного пересіяти 1/16 1, 5 dkg необираних вмелених міґдалів, пересіяти. Сніг з 7-8 білків, а до снігу сипати рівночасно сей хліб, мігдали і 2—3 dkg тертої чоколяди. Печи годину в легкім огни. Спечи се рано і дати на студене, нехай зовсім вистигне, а тоді переложити такою масою.: 11/2 ложки оріхової маси розтерти з 5 dkg десерового масла, дати 7 dkg цукру з ванілією, 2 сирі жовтка, 3 dkg тертої чоколади, 4 бішкопти, 3 ложки доброї сметанки, виробити все добре, помастити перерізаний, але вже студений кружок, накрити другим і помастити чоколядовою помадкою, 2 1/2 dkg чоколяди розпустити на кухні з 11/2 ложкою цукру, 1 1/2 ложки сметанки і куснем масла. Він дуже елегантний і знаменитий.
585. Сирник. Перетерти через сито 3 склянки сира, дати до макітри і терти з 6 ложками цукру з ванілією. Шкірки з цитрини обтерти, 6 ложок десерового масла і все терти. Спарити 5 міґдалів, змолоти, пересіяти і дати до сира, додаючи по одному 12 жовтків, 1 чарочку руму і 1 чашочку вина, помаранчевої шкірки, 2 ложки бульбяної муки і сніг з 3 білків і розмастити на спеченій паланичці з крухого тіста, яку треба собі спечи наперед з такого тіста: 25 dKg муки, 15 dKg масла, 15 dKg цукру, чарочка руму, запах, одно ціле яйце і 2 жовтка. Печи сирник 3/4 год. На сім тісті можна печи і яблока, удушені попере дно, тоді буде се торт яблочний.
586. Провансальський сирним. 1 л. сира перетерти, З ложок масла, 12 ложок цукру, запах, так само терти з 16 жовтками, дати порізаних фіг, дактилів, міґдалів, цикати, оріхів волоських, філіжанка конфітур. Все разом гарно вимішати і дати печи на 3/4 год.
587. Дешевий сирник, або пляцок чи пиріг. Перетерти пів л. або більше сира через сито. Додати до того 4 жовтка, можна менше, 6 ложок цукру і добре втерти в макітрі макогоном. Дати запаху, вимитих і перебраних грозинків, сніг з полишених білків і розмастити на такім сирім тісті: 35 муки, 2 жовтка, 12 dкg масла, 12 dкg цукру, пів порошку до печеня, трішки соли, запах зі шкірки цитринової. Заробити тісто густе, як на пироги, додаючи кілька ложок сметани. Розвалкувати, виложити на бляху, дати на се приправлений сир, а на верха на поперек і скісно дати рурочки з того тіста, зробити таку решітку і дати печи. Посипати по спеченю дрібним цукром і порізати в квадратики.

Джерело: 

Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. – Видання 2-ге, доповнене. – К.: Богуславкнига, 2014. – 200 с. – кол. вклейка 4 с.

Ольга Франко
Ольга Франко

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О.Франко

СУХИЙ ТОРТ. Взяти 400 г муки, 400 г цукру, 100 г масла, 2 яєць; 1 ч. ложку цедри з лимона і вимісити тісто. Відтак розділити його на 2 частини, виробити 2 коржі, товщиною з палець, спекти їх, перекласти будь-якою начинкою, покрити помадкою і посипати різнокольоровим маком. Тоді поставити на 10 хв. у духовку.
ВИШНЕВИЙ ТОРТ. 200 г масла розтерти з 100 г цукру, 2 жовтками, 8 яйцями і 200 г меленого мигдалю до утворення однорідної маси. Тоді додати цедру з 1 лимона, 1 ч. ложку кориці, 200 г тертої булки або 200 г намоченої в молоці і відтиснутої булки і 1 склянку вишневого варення без соку. Все це вимішати і випікати в духовці.
МАКОВИЙ ТОРТ. Замочити на добу або запарити 400 г маку, відцідити його, відтиснути і розтерти у макітрі. До маку додати 30 жовтків, 400 г цукру, долити 3  1/2 склянки сметани, всипати 150—200 г гіркого мигдалю і 400 г картопляного крохмалю. Все це старанно вимішати, додати піну з 18 білків і вилити масу у змащену маслом і обсипану тертою булкою форму. Випікати у духовці.
ТОРТ З ВОЛОСЬКИХ ГОРІХІВ. 400 г почищених горіхів потовкти у ступі з 2 білками. Тоді перекласти у макітру, додати 200 г цукру і розтирати разом з 18 жовтками. Під кінець додати піну з 18 білків, поступово всипати 1 склянку муки. Тісто випікати у 2 формах. Готові охолоджені коржі перекласти такою начинкою: перемолоти 200 г почищених горіхів з 200 г цукру, додати 2 ст. ложки вершків і все це підсмажити. Коли маса охолоне, додати 4 жовтки і розтирати протягом 1/2 год. Відтак додати піну 1 білка і вимішати. Торт покрити помадкою і прикрасити горіхами і цукатами.
ГОРІХОВИЙ ТОРТ З ВЕРШКОВОЮ МАСОЮ. Перемолоти 200 г почищених горіхів і вимішати з 600 г цукру, додати піну з 8 білків, розмішати, розлити у 2 форми, випікати у гарячій духовці. Відтак перекласти такою начинкою: 1 склянку вершків, 1/4 ч. ложки ваніліну, 1/2 склянки цукру, трохи солі зварити у невеликій посудині, весь час помішуючи, поки половина суміші вивариться. Охолоджену масу розтерти, додавши 2 ст. ложки посічених горіхів. Готовий торт покрити помадкою.
КРИХКИЙ ТОРТ. Випекти 2 коржі з крихкого тіста. Приготувати таку начинку: 1/2 ст. ложки масла розмішати з 1/2 склянки картопляного крохмалю, долити 2 склянки вершків, додати цедру з 1 лимона, 1/2 склянки цукру і варити, доки маса не загусне. Тоді її охолодити, вбити 2 жовтки, добре вимішати і протерти через сито. Цією масою перекласти коржі, зверху покрити помадкою.
КАВОВИЙ ТОРТ. Замісити крихке тісто, виробити в ньому дно і бережок і випекти у духовці. Приготувати такий крем: зварити 1  1/2 склянки міцної кави і залити нею 10 жовтків, розтертих до побіління з 200 г цукру. Цю масу збивати на вогні, доки не загусне. Відтак зняти з вогню і продовжувати збивати, поки охолоне. Тоді додати піну з 3 білків, 5 г картопляного крохмалю і вимішати. Наповнити кремом випечений корж і підпекти в теплій духовці. Зверху торт покрити кавовою помадкою.
КИТАЙСЬКИЙ ТОРТ. Розтерти до побіління 400 г масла, додати 8 яєць, 8 жовтків, 100 г меленого мигдалю, 400 г цукру, 12 зварених на круто і протертих через сито жовтків, цедру з 2 лимонів, ванілін, 200 г муки. Все це старанно вимішати, розділити на 5 коржів і кожний випекти на листі, застеленому папером. Готові коржі перекласти таким кремом: 200 г масла, 1/2 склянки цукру розтерти з 8 жовтками, додати цедру з 1 лимона, ванілін і збивати, поки маса не загусне. Зверху торт покрити жовтою помадкою.
ВІДЕНСЬКИЙ ТОРТ. Розтерти до побіління на холоді 300 г розтопленого масла, вбити по одному 12 яєць, поступово всипати 400 г цукру, 400 г муки і розмішати. Це тісто розлити у кілька паперових формочок, викласти їх на лист і випекти у духовці. Випечені коржі перекласти конфітюром, покрити помадкою і прикрасити фруктами.
ВІДЕНСЬКИЙ ТОРТ З МИГДАЛЕМ. Розтерти до побіління 400г розтопленого масла, додати 6 жовтків, розтертих з 400 г цукру, 100 г меленого мигдалю, цедру з 1 лимона, ванілін, 200 г картопляного крохмалю, 200 г муки. Все це вимішати, додати піну з 36 білків і ще раз вимішати. Це тісто розлити у 7 паперових формочок і випекти у гарячій духовці. Коли коржі охолонуть, перекласти їх конфітюром, краї рівно обрізати, зверху торт покрити білою помадкою і прикрасити фруктами.
ТРОЯНДОВИЙ ТОРТ. 400 г цукру старанно розтерти з 12’жовтками, додати 6 крапель трояндової олії, домішати піну з 12 білків і досипати 200 г картопляного крохмалю. Випекти у духовці і покрити рожевою помадкою.
ГЕТЬМАНСЬКИЙ ТОРТ. Розтерти на холоді 1/2 склянки розтопленого масла. Окремо розтерти 6—7 жовтків з 1/2 склянки цукру, вимішати з маслом, всипати по ложці 1/2 склянки муки, під кінець домішати піну білків. Випікати у формі в дуже гарячій духовці протягом 1/2 год. Коли зарум’яниться, витягнути, охолодити, розрізати на два коржі, перекласти їх мигдалевою масою і покрити помадкою.
ТОРТ З ЛІСОВИХ ГОРІХІВ. Запарити 800 г почищених горіхів, потовкти їх з 800 г цукру, розтерти в макітрі, додавши 2 білків, відтак домішати піну з 24 білків. Масу розлити у 3 форми, випекти у гарячій духовці і охолодити. Приготувати таку начинку: 1 1/2 склянки густих вершків, 200 г цукру, 1/4 ложки ваніліну варити, поки маса не відставатиме від стінок посудини. Випечені коржі перекласти гарячою начинкою і посипати посіченими горіхами.
ТОРТ З РОМОМ. 400 г масла розтерти до побіління, змішати з 6 жовтками і 200 г цукру, додати цедру з 1 лимона, ванілін, піну з 4 білків, 300 г тертої булки і випікати у 2 формах. Охолоджені коржі скропити ромом, змастити малиновим варенням і покрити пуншовою помадкою.
ХЛІБНИЙ ТОРТ. Розтерти б жовтків з 130 г цукру, додати цедру з 1 лимона, 100 г горіхів, 3 товчені гвоздики, цукати, 100 г просіяного хліба, піну з 6 білків і випікати у 2 формах. Охолоджені коржі перекласти кремом або конфітюром. Торт покрити помадкою.
ТОРТ ГЕНІ. Розтерти 8 яєць і 4 жовтки з 600 г цукру, поки маса не побіліє. Додати 80 г картопляного крохмалю, цукати, 15 г арахісу. 200 г солодкого мигдалю і добре вимішати. Половину цієї маси перемолоти, і другу половину протерти на грубій тертці, тоді з’єднати і вимішати. З цієї маси спекти 2 коржі, перекласти будь-яким кремом і покрити помадкою.
ШОКОЛАДНИЙ ТОРТ. І варіант. Розтерти 24 жовтки з 300 г цукру, поки маса не побіліє, додати 400 г перемеленого мигдалю, 400 г тертого шоколаду, 3 ч. ложки кориці і піну з 12 білків. Усе це вимішати, викласти у форму, змащену маслом і спекти у духовці. Зверху торт покрити помадкою.
II варіант. Розтерти 400 г цукру з 15 жовтками, поки маса не побіліє, додати 400 г розтопленого шоколаду, піну білків. Усе це перемішати, розлити у кілька паперових форм і випікати в помірно гарячій духовці. Випечені коржі перекласти кремом і зверху покрити торт апельсиновою помадкою.
ВЕРШКОВИЙ ТОРТ. Збити піну з 8—10 білків, додавши 400 г цукру. Вирізати кілька паперових кружечків. З листка паперу скру¬тити трубку, наповнити її піною білків, відрізати гострий Кінець і витискати піну на краї половини кружечків, надаючи їм форму віночка, а інші кружечки змастити рівно піною. Випікати у теплій духовці, тоді зняти папір і поскладати кружечки один на другий. Середину запечених кружечків наповнити збитими вершками. Прикрасити желе або фруктами.
АНГЛІЙСЬКИЙ ТОРТ. Розтерти до побіління 400 г масла, додати 400 г цукру і продовжувати розтирати, поступово досипаючи 500 г муки, під кінець вбити 8 яєць, додати 10—12 зерен посіченого мигдалю, цедру з 1 лимона і вимішувати якнайдовше. Цією масою наповнити дві форми і випекти у духовці. Охолоджені коржі перекласти мармеладом з брусниці, зверху покрити помадкою.
ПІСОЧНИЙ ТОРТ. Розтерти до побіління 200 г масла, додати 8 жовтків, розтертих з 800 г цукру, поступово досипати 300 г муки; 1 ч. ложку цедри з лимона, влити чарку рому і піну з 8 білків. Усе це вимішати, розлити у 2—3 форми і спекти у духовці. Охолоджені коржі перекласти конфітюром або кремом, зверху покрити помадкою.
РОЗСИПЧАСТИЙ ТОРТ. 200 г масла, 400 г муки, 1 ст. ложку рому, 1 яйце, 1 ст. ложку сметани, 1/2 склянки цукру, цедру з 1 лимона, 100 г посіченого мигдалю добре вимішати. Тісто розкачати на дошці, викласти на лист, змащений яйцем, перекласти конфітюром або яблуками і спекти. Зверху покрити збитою сметаною.
МИГДАЛЕВИЙ ТОРТ З КРОХМАЛЕМ. Розтерти 3/4 склянки цукру з 12 жовтками, додати 3/4 склянки перемеленого солодкого мигдалю, 1/2 ч. ложки цедри з лимона, 3/4 склянки картопляного крохмалю, піну з 12 білків Усе це вимішати і спекти у змащеній маслом формі.
МИГДАЛЕВИЙ ТОРТ. Перемолоти 400 г солодкого мигдалю, пересипати його у макітру і скропити водою, додати 400 г цукру, 100 г масла, цедру з 1 лимона, 1 ст. ложку муки. Все це розтерти, вбиваючи по одному 10 жовтків. Більшу частину отриманої маси викласти у форму, покласти на неї варення без соку, а з решти тіста зробити на торті решітку, посипати цукром і випікати у духовці. Зверху решітку змастити білою помадкою.

Джерело:

Франко О.Ф. Практична кухня / Літ. опрацював. О. П. Сенатович. – Львів: Каменяр, 1995. – Вип. 1. (Вироби з тіста. Напої і солодкі страви.) – 63 с.(Сер. “Переписи старої кухні”).

Анна

Додати свої коментарі