Пампушки з маком до Святої Вечері

0 0
Пампушки з маком до Святої Вечері

Поділіться у соціальній мережі:

Or you can just copy and share this url

Інгредієнти

для опари:
200 г молоко
50 г дріжджі пресовані
10 г цукор
100 г борошно пшеничне вищого ґатунку
для тіста:
приготована опара
50 г молоко
50 г масло вершкове топлене
1 яйце
4 яєчні жовтки
40 г цукор
щіпка ванільний порошок
щіпка сіль
10 г ром або горілка
400 г борошно пшеничне вищого ґатунку
для макової начинки:
200 г тертий мак
200 г горіхи грецькі мелені
150 г мед добре гречаний
з 1 лимонна цедра
для смаження:
250-300 г олія соняшникова
6-7 г спирт
глибоку посудину діаметром 20 см з товстими стінками
додатково:
для посипки пампушків цукрова пудра

Додати в закладки

Вам потрібно Увійти або Зареєструватись, щоб додати до закладок цей матеріал.

Різдвяні солодощі - пампушки з маком, горіхами та медом

Кухня:

Інгредієнти

  • для опари:

  • для тіста:

  • для макової начинки:

  • для смаження:

  • додатково:

Опис:

Поділитися

Пампушки з маком до Святої Вечері. Обрядові страви Святого Вечора. Пісні страви. Історія страви.

Зауваження! Якщо плануєте робити більшу кількість пампушок, робіть два окремих заміси, які почергово виробляйте та випікайте. Такі пампушки будуть вищої якості.

ІСТОРІЯ СТРАВИ

З книги: “Обряди і страви Святого Вечора”

Кілька слів хочеться сказати ще й про улюблені пампушки, святкове печиво зимового циклу. Колись вони належали до найсмачніших страв свят-вечірнього столу, тепер пампушки можна вважати більше різдвяним печивом, тобто таким, яке більше споживають на Різдво. Як так сталося? Щоб відповісти на це питання, треба пригадати, коли і чому саме виникли ці ласощі.
Хоч сам спосіб глибокого смаження був запозичений зі східної кухні, але що стосується пампушків, то можна простежити багато відмінностей. Перш за все пампушки є виробами з дріжджового тіста. Очевидно, що виникли вони тоді, коли при випіканні хлібів залишалась якась частина тіста. Аби використати усі залишки, господині виробляли з них маленькі катульки (як для вареників), а оскільки піч була зайнята хлібами, то ці катульки смажили або у смальці (для скоромних днів), або на олії (для днів пісних). Потім ці пряжені пампушки посипали цукром чи поливали медом і споживали як ласощі. Господині часто готували пампушки для дітей і до Святої вечері.
У XIX столітті під впливом віденської кухні тісто для пампушків почали робити здобним, тобто таким, до якого додавали яйця, масло та вершки. Хоч їх спочатку смажили до інших святкових оказій, а зокрема до другої Вечері напередодні Нового року, та згодом такими здобними пампушками, котрі були значно смачнішими від старовинних, хлібних, воліли ласувати й на Різдво. На Вечерю вже їх не подавали, лише дозволяли їсти пампушки малим дітям та частували колядників.
Отож, у багатьох родинах передріздвяні приготування не обходяться без смаження пампушків, стаючи своєрідною забавою для цілої родини, викликаючи багато радости й сміху.

Джерело: Вербенець Ольга, Манько Віра. Обряди і страви Святого Вечора: вид. 2-ге, випр. і доп. – Львів: Свічадо, 2008. – 200 с.

ПОКРОКОВИЙ ФОТО РЕЦЕПТ:

Приготування опари

  1. Вимішати: 200 г теплого молока, 50 г дріжджів, 10 г цукру, 100 г борошна. Опару накрити та поставити в тепле місце на 15-20 хвилин.

Приготування тіста

1.До збродженої опари додати: 50 г теплого молока, 1 яйце, 4 яєчні жовтки, 50 г топленого охолодженого вершкового масла, 40 г цукру, по щіпці ванілі та солі, 10 г рому або горілки. Масу вимішати.

Як у кожного печива, у вдалих пампушків є свої маленькі секрети, які розкривають Вербенець Ольга та  Манько Віра у своїй книзі “Обряди і страви Святого Вечора” Перший секрет:Щодо цукру, то досвідчені господині вважають, що краще його вжити до тіста замало, ніж забагато, бо через надмір цукру тісто наче розтікається, йому важче утримувати форму”.

2. До підготованого тіста додати 400 г  просіяного борошна, замісити тісто.

3. Тісто накрити покришкою та поставити бродити в тепле місце.

Макова начинка

  1. Вимішати: 200 г тертого маку приготованого за рецептом “Тертий мак”, 200 г мелених грецьких горіхів, 150 г меду (краще гречаного), цедра з 1 лимона.

Готуємо 24 пампушки

1.Зброджене тісто підсипаючи борошно розвалкувати товщиною приблизно 1.5 см.

Другий секрет гарних пампушок: розвалковуючи тісто, підсипати борошном лишень з одного боку, від стільниці. Тобто, частину тіста розвалковуєте, накладаєте начинку на позначені кружальця однієї половини, накриваєте другою, а потім склянкою вирізаєте пампушки. Важливо, щоб в середині пампушки, окрім начинки, не було борошна, через яке ці тістечка можуть розстріскуватися у гарячій олії.  

Млинець умовно розділити на дві частини, на одній частині круглою формою діаметром 6 см позначити круги, місця викладання начинки, 16 кружалець.

2. Якщо по кількості закладати 24 пампушки, начинку попередньо розділити на 24 частини. В середину кожного круга викласти макову начинку.

3. Кружальця з начинкою, накрити другою частиною тіста.

4. Тією ж формою якою позначались кружальця витиснути пампушки.

5. Перевірити чи добре зліплені краї, при потребі зліпити краї тіста.

6. Рештки тіста перемісити скрутити валком та поділити на 8 частин.

7. Вим’яти та надати круглої форми кожній частинці тіста. На середину кружальця викласти решту макової начинки.

8. Зліпити пампушки. Готові пампушки залишити підходити на 15-20 хвилин.

Наступні два «пампушкові секрети» пов’язані між собою. Треба, щоб усі вже вирізані пампушки добре виросли, вистоялися (не менше 15-20 хвилин), бо не вистояні пампушки будуть надмірно наростати в олії, від чого можуть знову ж таки потріскати. Разом з тим, треба стежити, щоб пампушки, вистоюючись, не пересохли. Тому треба їх викладати на дощечки здаля від джерела тепла та протягів і старанно накривати легкою серветою.

9. Сковорідка для смаження діаметром 20 см. В сковорідку налити 250 300 г олії, до холодної олії додати 6-7 г спирту (більше 1 ч.л.).

Наступний секрет: щоб пампушки не вбирали в себе багато олії, до тіста і до самої олії додають будь-який алкоголь. Додаючи спирт до олії, треба бути дуже уважним, щоб не обпекти рук, бо гаряча олія «вибухає» від додавання холодного спирту, а крім того, спирт легко займається.

10. Наступні “пампушкові секрети”: Перед опусканням до гарячої олії треба здмухнути з них зайве борошно, бо воно підгорає на дні баняка. Ця посудина має бути з грубим дном та низькими боками, олії слід наливати не більше половини, щоб пампушки вільно плавали, а олія не витікала з баняка чи ринки. Відповідною температурою для смаження пампушків вважається 180 градусів. Якщо ми смажимо у фритюрниці, то там є термостат, коли ж у звичайному баняці, то це перевірити можна за допомогою маленького кубика хліба: він має стати коричневого кольору за 40 секунд. Тоді пампушки, опущені до гарячої олії, не лежатимуть на дні, вбираючи її, а відразу спливуть на поверхню. Час смаження залежить від величини кульки з тіста, але приблизно по 4-5 хвилин з кожного боку. Під час смаження пампушків баняк можна накрити, потім відкрити, перевернути тістечко і вже не накривати. Тоді пампушки посередині будуть мати білий обруч.

11. Витягнувши пампушки, розкласти на паперові рушники, щоб стекла зайва олія, і ще ледь теплими посипати цукровою пудрою.

Смакує з узваром та солодким киселем, подається як одна з 12 страв до Святої Вечері.


Смачного:)

Анна

Відгуки про рецепти

Ще немає відгуків на цей рецепт, скористайтеся формою нижче, щоб написати свій відгук
Попередній
Узвар до Святої Вечері
Наступний
Кутя до Святої Вечері
Попередній
Узвар до Святої Вечері
Наступний
Кутя до Святої Вечері

Додати свої коментарі