Кутя до Святої Вечері

0 0
Кутя до Святої Вечері

Поділіться у соціальній мережі:

Or you can just copy and share this url

Інгредієнти

для куті:
300 г очищеної, білої, товченої пшениці
600 г води для вареної пшениці
200 г пареного тертого маку
100 г білого меду акації
20 г цукру
щіпка солі
50 г мелених грецьких горіхів
100 г різаних грецьких горіхів
за бажання додатки до куті:
родзинки
лимонна цедра

Додати в закладки

Вам потрібно Увійти або Зареєструватись, щоб додати до закладок цей матеріал.

Кутя - головна й найурочистіша страва цілого Святого Вечора

Кухня:

Інгредієнти

  • для куті:

  • за бажання додатки до куті:

Опис:

Поділитися

Кутя до Святої Вечері. Обрядові страви Святого Вечора. Пісні страви. Старовинні рецепти. Історія страви.

ІСТОРІЯ СТРАВИ

З книги: “Обряди і страви Святого Вечора”

Хоч не всюди в Україні Свята вечеря розпочинається кутею, вона, поза сумнівом, є головною й найурочистішою стравою цілого Святого Вечора. Ця обрядова каша з цілих зерен пшениці дійшла до нас із глибини віків, акумулюючи у собі чи не найбільше символіки цього родинного прекрасного свята.
Як відомо, кутя — страва поминальна. За давніми віруваннями наших предків, під час тризни належало їсти кашу з куті, тобто пшениці, политу медом чи медовою ситою, звану коливом, щоб душам померлих було солодко у потойбіччі. Кутя у Святий вечір символізувала цю тризну.
З прийняттям християнства вона не лише не втратила свого значення, але й набула нового глибокого змісту. Прадавні символи: цілі зерна пшениці, власне кутя, мак та мед — стали символами єдности усього роду, минулих й сущих поколінь, і перемоги життя над смертю. Неподрібнені зерна пшениці — життя, що проминає та відроджується, мак (знак сну і смерти) — душі померлих родичів, а мед — давній символ християнства — стає символом доброї новини, яку приносить у світ Христос, об’єднуючи усіх у своїй Церкві. Тож на різдвяному столі кутя — дуже давня й символічна страва, а крім того, — надзвичайно смачна. Хто може уявити собі Різдво без неповторних пахощів солодкого розтертого макового молочка, духмяного меду, дражливого запаху горіхів чи инших особливих додатків? Смаком куті насолоджуються дорослі й малі, але найбільше її чекають українські діти, для котрих кутя — особливі ласощі, бо для неї призначено лише кілька днів у році.
Кутя – рецепт. Покрокове приготування з фото. Страви Святого вечора.
Джерело: Вербенець Ольга, Манько Віра. Обряди і страви Святого вечора: вид. 2-ге, випр. і доп. – Львів: Свічадо, 2008. – 200 с.

ПОКРОКОВИЙ ФОТО РЕЦЕПТ:

  1. До 300 г чищеної пропареної пшениці додати 600 г води варити під покришкою 40 хвилин.  Підготовану до куті пшеницю можна купити на базарі.

Поради від Вербенець Ольга, Манько Віра з книги “Обряди і страви Святого вечора”. Пшениця. Колись господині самі готували пшеницю для куті з найдобірнішого зерна. У дуже давні часи кутю варили з необробленого зерна, та вже пізніше пшеницю почали очищати від луски. Сьогодні готову пшеницю можна купити на базарі. Купуючи гарну білу товчену пшеницю, слід покуштувати її, чи, бува, не кисла, гірка або затхла. Вдома (коли пшеницю придбали завчасу) не варто зберігати її у поліетиленовому мішечку, краще розстелити тонким шаром на лляній серветі. Напередодні приготування зерно слід зсипати до просторого баняка з грубим дном, кілька разів промити чистою холодною водою, потім залити його на ніч — бажано, м’якою джерельною чи криничною водою. Зранку цю воду обережно злити, а до пшениці долити чистої — вдвічі більше від об’єму зерна. Поставити на середній вогонь і довести до кипіння, потім вогонь зменшити до мінімуму. Можна баняк з кутею поставити на розсікач полум’я, тоді можемо бути цілком впевнені, що пшениця не пристане до дна. Як кутя закипить, добре розмішати, трішки присолити (на літр пшениці і два літри води — пів чайної ложечки соли), а тоді щільно накрити. Нехай собі помалу розварюється, м’якшає доти, поки вода цілком поглинеться пшеницею. Після цього зняти з пальника та загорнути баняк із кутею коциком або рушником. Це буде наша сучасна імітація, хоча далеко не досконала, старовинної варистої печі.

2. Мак промити залити водою варити до википання води.

Поради Мак. Відтак час переходити до не менш важливої речі: приготування, чи то пак, розтирання маку. Є кілька способів для цього. Найпоширеніший — залити мак окропом на кільканадцять хвилин, а тоді, зцідивши воду, змолоти його на м’ясорубці. Однак колись наші бабусі чинили не так. Вони вимочували мак упродовж 8—10 годин у зимній воді. Цей бабусин спосіб мав таку перевагу, що макові зернятка поступово вбирали у себе вологу, набухали, не розриваючи при цьому ніжної оболонки. А відтак цінне макове молочко не витікало, як у першому випадку. Після того, коли мак достатньо розмокне, воду треба цілком відцідити, бо инакше вона дуже ускладниш його розтирання. А зробити це при холодному розмочуванні дуже просто. Треба викласти друшляк подвійно складеною марлею і вилити на неї намочений мак. Тепер можна зернятка добре відтиснути, не боячись при цьому, що витече макове молочко. Добре відтиснений мак можна терти у макітрі макогоном, хоч це тяжка праця, а можна (з огляду на економію зусиль та часу) змолоти мак у кухонному комбайні чи міксером з ножовою насадкою. У гіршому випадку — змолоти двічі на м’ясорубці з густою решіткою.

3. Варений мак перетерти у млинку або у ступці.

4. Макове зерно стерти до біла.  Готового стертого зерна повинно бути 200 г.

5. Мак вимішати з вареною пшеницею, додати 100 г білого меду акації, 20 г цукру, щіпку солі.

Поради  Мед для куті можна брати гречаний або квітковий чи липовий, словом, який кому до вподоби. Його перед додаванням треба розігріти до рідкого стану, але не кип’ятити. Додаючи мед, треба обов’язково покуштувати, щоб, як-то кажуть, «не передати куті меду».

6. Перемолоти 50 г грецьких горіхів, вимішати з пшеницею, маком та медом.

Поради  Додатки. З инших додатків до куті зазвичай додають волоські горіхи, мигдаль та родзинки. При бажанні можна додати порізані смужками фіги (інжир), але не всім до вподоби їхнє насіннячко, що злегка хрумтить на зубах. Мигдаль перед додаванням треба очистити від шкірки. Щоб це зробити, треба його залити окропом і накрити на 5-10 хвилин. Тепер шкірка зніметься легко. Чистий мигдаль викласти на рушничок і залишити, аби він підсохнув. Потім гострим ножем порізати пластівцями. Грецькі горіхи грубо посікти. Родзинки промити водою і вкінці залити окропом на 1 хвилинку, відцідити на ситку, обсушити на рушничку. З’єднання інгредієнтів. До м’якої пшениці додати втертий мак та мед, старанно розмішати, щоб усі складники рівномірно розійшлись без жодних грудочок. Наприкінці додати приготовані додатки. Ця пропорція стосується насамперед пшениці та води, для решти складників вона тільки приблизна, бо цілком залежить від вашого густу (смаку). Недарма мовиться, що у кожної господині кутя завжди інша.

7. До куті додати 100 г різаних грецьких горіхів. Сучасні додатки до куті можуть бути: родзинки, цедра лимона. Для тих хто любить рідшу кутю можна додати перевареної води.

8. Подається як головна страва до Святої Вечері.

Смачного:)

Анна

Відгуки про рецепти

Ще немає відгуків на цей рецепт, скористайтеся формою нижче, щоб написати свій відгук
Попередній
Пампушки з маком до Святої Вечері
Наступний
Хлібець з мівіною
Попередній
Пампушки з маком до Святої Вечері
Наступний
Хлібець з мівіною

Додати свої коментарі