Грибна мачка до Святої Вечері

0 0
Грибна мачка до Святої Вечері

Поділіться у соціальній мережі:

Or you can just copy and share this url

Інгредієнти

для мачки:
1 л вода
30 г гриби сушені
100 г цибуля ріпчаста
15 г петрушка (корінь) сушена
40 г борошно пшеничне
15 г часник
1 лаврове листя
3 перець духмяний
до смаку перець чорний
0.5 ч.л. любисток
50 г смаженої цибулі

Додати в закладки

Вам потрібно Увійти або Зареєструватись, щоб додати до закладок цей матеріал.

Обрядові страви Святого Вечора

Кухня:

Інгредієнти

  • для мачки:

Опис:

Поділитися

Грибна мачка  до Святої Вечері. Старовинні рецепти галицької кухні. Обрядові страви Святого Вечора. Історія страви. Пісні страви.

ІСТОРІЯ СТРАВИ

З КНИГИ Вербенець Ольги та Віри Манько “Обряди і страви до Святого Вечора”:
Хто з нас не пам’ятає з дитинства тих особливих пахощів, які наповнювали цілу хату на Святий вечір? Ці дивовижні запахи, що розходилися від кухні, значною мірою завдячували сушеним боровикам, які так старанно сушились упродовж цілої осені, щоб потім взимку приваблювати усіх своїм ароматом. Хоч гриби не відігравали якоїсь особливої ролі у величному дійстві Святого вечора, але саме вони були, так би мовити, тим допоміжним та дуже важливим компонентом у створенні багатьох традиційних, майже ритуальних страв. Це передовсім вже згадані борщ з вушками та жур, це і улюблена в народі юшка з грибами, а ще тушкована капуста, до складу якої входили порізані тоненькими смужками гриби, та обов’язкова мачанка, з якою і голубці, і вареники, і гречаний пиріг смакували особливо.
Гриби завжди вважали продуктами «тяжкими», тобто тяжкостравними, тому страви з них ніколи не давали маленьким дітям, а діти старші, яким сповнилося п’ять років, могли з’їсти їх зовсім небагато.
Юшку з грибами у різних місцевостях варили по-різному. Це були юшка з дрібною ячмінною крупою, з маленькими щипаними галушечками, а згодом виникла юшка чиста до книшів чи пиріжків.
Взагалі, слово «юшка» слово дуже давнє. Колись юшкою чи юхою називались рідкі страви, до складу котрих входила кров. Згадайте вислови: «юшкою вмитись» — значить кров’ю, чи слово «юшити» — текти, коли йдеться про кров. Отже, юшки колись були ритуальними стравами з додатком крови. Такі зупи-юшки ще донедавна побутували у поляків: «юшнік або черніна» — юшка з гусячою кров’ю, яку подавали небажаному жениху, щось на кшталт українського «дати гарбуза». Пізніше юшками почали називати зупи на есенційному, насиченому відварі з м’яса, риби чи грибів, куди до рідини переходили всі «соки» даних продуктів. Крім того, зазвичай юшки мали бути густі.
На Святий вечір юшку варили переважно з грибів, рибної юшки не зафіксовано у переліку страв, що їх колись готували в народі. Якщо у якійсь місцевості не було лісів, сухі гриби купували на ярмарках. Найбільше цінували білі гриби, або боровики, опісля — сушені козарі, опеньки, лисички та інші гриби.
Осучаснивши старовинні переписи, можемо з успіхом приготувати на Вечерю юшку з грибами і грибну мачанку, як називається давня підлива з грибів, до котрої мачали пироги, вареники чи поливали голубці.

Джерело: Вербенець Ольга, Манько Віра. Обряди і страви Святого Вечора: вид. 2-ге, випр. і доп. – Львів: Свічадо, 2008. – 200 с.

ПОКРОКОВИЙ ФОТО РЕЦЕПТ:

  1. 30 г сушених, бажано білих грибів залити 1 л. води на 30 хвилин. Після вимочування юшку процідити, гриби помити. Гриби залити процідженою юшкою варити до готовності, варити приблизно 1.5 години.

2. Варені гриби відцідити від навару та дрібно порізати.

3. Грибний навар перецідити через серветку.

4. 100 г різаної цибулі, 15 г сушеної кореня петрушки зварити в 700 г  грибного навару.

5. Навар відцідити.

6. Наваром з грибів та овочів залити різані гриби.

7. Підготувати карамелізовану цибулю за рецептом “Карамелізована цибуля” , для мачки потрібно 50 г. До навару  з грибами додати карамелізовану цибулю, 1 лавровий лист, 3 горошини запашного перцю, 15 г душеного часнику, чорного перцю, 0.5 ч.л. любистку. Варити 5 хвилин.

8. Підготувати запражку: 40 г борошна смажити на сковорідці до світло кремового відтінку.

9. Борошно розвести у 300 г  води.

10. Готову мачку заправити розведеним у юшці борошном, мачку довести до кипіння.

11. Мачку давати до голубців вареників чи як самостійну страву. Страва подається як одна з 12 страв на Святий Вечір.

Смачного:)

Анна

Відгуки про рецепти

Ще немає відгуків на цей рецепт, скористайтеся формою нижче, щоб написати свій відгук
Попередній
Капуста з горохом до Святої Вечері
Наступний
Капуста до Святої Вечері
Попередній
Капуста з горохом до Святої Вечері
Наступний
Капуста до Святої Вечері

Додати свої коментарі