М’ясні страви лемків

Традиційні страви лемків. Оригінальні, старовинні рецепти.

М’ясні страви споживали зрідка і переважно у святкові дні, або як з кролятиною у найбільш важкі трудові дні які припадали на осінній період. М’ясо завжди споживали варене і з хлібом.

Рецепти початку ХХ століття села Маластів (оригінальний текст)

Кролятина (м’ясо з кріликів)

Варять у воді, а відтак доливають молока. Зварене м’ясо віддїлюють і їдять із хлїбом, а росіл із молоком ллють до розкраяних на пів комперів і те разом їдять. Сю страву їдять в осени, в роботи.

Курята

Вимішують молоко з водою і в тім варять. Відтак приправляють пахучим листєм (бобковим) солять і перчать. Недоварені ще курята припікають на маслі: росіл із молоком має свій питомий смак. Курячого мяса мало уживають.

М’ясо

Вимите м’ясо ставляють до горшка, щоби закипіло. Відтак додають пахучого зілля (бобкового), соли і перцю. Як мясо обварить ся, тоді виймають із росолу, кладуть до ринки, мастять і дають до печи, щоби пекло ся. Росіл їдять з комперями, а часом з різанкою. М’ясо їдять із хлібом. [1]

Рецепт села Ростайне

Мачанка

Потрохи птиці почистити, помити, дрібно порізати, поставити варити. Додати різану моркву, петрушку, смажену цибулю. В кінці додати смажене борошно, розведене росолом чи водою, сіль, перець. Страву прикрасити зеленою петрушкою.
На лемківщині мачанку їли з хлібом

Росіл – бульйон

На слабий вогонь у відкритій посудині поставити варити м’ясо з кісткою. Бульойон повинен кипіти повільно, тільки тоді він буде наваристий і прозорий. Коли бульйон закипить, зняти ложкою накип і влити до нього ложку холодної води, посолити. Додати моркву, петрушку, цибулю. Бульйон повинен варитися 2-3 год.
На Лемківщині бульйон їли з домашньою локшиною-різанкою (виготовленою з борошна на яйці). Але переважно їли з картоплею відвареною у лушпинах, а потім почищеною і порізаною на шматочки. [2]

 


Використані матеріали:

1. Народня пожива в Горлицькім повітї. Записав Осип Яворський// Матеріяли до української етнольогії. Видає Етнографічна комісія Наукового товариства імені Шевченка у Львові. – Львів, 1918. – Т. ХVIII. С – 10.
2. Тереза Кищак. Традиційні лемківські страви. Львів, 1998. С – 11.

 

традиційні страви, традиційна кухня, стародавня кухня, старовинна кухня, лемківська кухня, давні рецепти, стародавні рецепти, давні страви, старовинні страви

Анна

Додати свої коментарі