Ґалярета

РЕЦЕПТИ ГАЛИЦЬКОЇ КУХНІ 20-30 рр. ХХ століття

Ґалярета – чоколядова, малинова, лимонна, яблучна. Рецепти початку ХХ століття. Старовинні страви львівської кухні. Давня галицька кухня. Старі львівські рецепти. Стародавні страви Західної України. Випічка, солодощі. Смак минулого. 

Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

Осипа Заклинська
Осипа Заклинська

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О. Заклинської:

540. Малинова ґалярета. Заварити 20 дкґ цукру з 3|4 л. води, а на той сироп вкинути пів л. свіжих малин. Як закиплять (потрясати, щоби не пригоріли) перецідити через сито. Намочити 8 листків желятини, 4 білих, 4 червоних у студеній воді на пів год., витиснути з води, вкинути до перецідженого соку з малин, мішаючи, щоби желятина не прилипла до дна і заварити на кухні. Перецідити знов і вляти до карбованої форми і обложити ледом. Як трохи застигне, встромити до ґалярети свіжих малин, а як зовсім застигне, дати на стіл з бішкоптами.
541. Чоколядова ґалярета. Намочити 2 дкґ желятини, а відтак розпустити її в кількох ложках зимної сметанки на кухні. Заварити окремо 1 л. сметанки, 15 дкґ цукру, 15 дкґ чоколяди тертої і колотити колотушкою аж встане шумка. Вляти до того желятину, а все разом дати у форму, виполокану студеною водою і дати до леду.
Більше ґалярет не подаю, бо се на одноразовий ужиток. Тепер намісць сего варять готовий пудінґ з горошку, бо менше роботи. Радше подам більше приписів ґалярет і мармеляд на зиму.

 

Джерело: 

Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. – Видання 2-ге, доповнене. – К.: Богуславкнига, 2014. – 200 с. – кол. вклейка 4 с.

Ольга Франко
Ольга Франко

ОРИГІНАЛЬНІ РЕЦЕПТИ від О.Франко:

ЯБЛУКА В ЖЕЛАТИНІ. Яблука почистити, вийняти середину і зварити у солодкій воді з чаркою вина. Коли зм’якнуть, викласти їх на полумисок, дати між ними по одній вишні з варення. Сік, у якому варились яблука, розвести Желатином і залити ним яблука (до соку можна додати малинового або порічкового сиропу).
ЖЕЛАТИН З ЛИМОНОМ. 300 г цукру і цедру з 1 лимона заварити у 4 склянках води, додати 1/4 склянки намоченого у воді желатину, сік з 1—2 лимонів і застудити. За бажанням желатину можна надавати різного забарвлення. На золотисто-жовтий колір желатин забарвлюється паленим цукром, на зелений — шпинатом, на синій — волошками, на рожевий — малиною, на жовтий — лимоном.

 

 

 

Джерело:

Франко О.Ф. Практична кухня / Літ. опрацював. О. П. Сенатович. – Львів: Каменяр, 1995. – Вип. 1. (Вироби з тіста. Напої і солодкі страви.) – 63 с.(Сер. “Переписи старої кухні”).

Анна

Додати свої коментарі